Pasirinkite kalbą / Wybierz wersję / Choose language
LT PL ENG
www.ltnamai.sejny.pl
ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz
SEJNY
I OKOLICE
znaczek Okolice

PUŃSK I OKOLICE



Puńsk – centrum kultury litewskiej w Polsce

Puńsk jest jedną z gmin powiatu sejneńskiego. Około 80% mieszkańców tego miasteczka stanowią Litwini. Miejscami wartymi zobaczenia są: Muzeum Etnograficzne Józefa Vainy, Skansen, Stara Plebania, Neogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puńsku. Ponadto niedaleko miejscowości Puńsk, a mianowicie w Oszkiniach znajduje się Osada Jaćwiesko – Pruska.



Muzeum Etnograficzne Józefa Vainy (Dom Kultury Litewskiej ul. 11 Marca 17, Puńsk)

Kolekcja pana Józefa Vainy, licząca ponad dwa tysiące eksponatów. Od 1979 roku zajmowała powierzchnię 4 sal w dawnym budynku szkolnym. Dzisiaj jest umieszczona w nowym Domu Kultury Litewskiej przy ul. 11-go Marca. Jeszcze wcześniej wszystko to przechowywano w jego prywatnym domu. Większość przedmiotów pochodzi z początku naszego wieku.

Muzeum Etnograficzne w Puńsku czynne jest w dni robocze od godziny 10.00 do 20.00.

Po szczegóły odsyłamy na zaprzyjaźnioną stronę: www.punsk.com.pl



Skansen w Puńsku (przy wjeździe do Puńska, od strony Sejn)

Zbudowany w 1986 roku Skansen w Puńsku stanowi pierwszą atrakcję tego miasta. Znajduje się ona po prawej stronie drogi Sejny - Puńsk, tuż przed wjazdem do miejscowości.

Sam skansen jest okazałą zagrodą wiejską z przełomu XIX i XX w. Znajdziemy w nim między innymi dom mieszkalny, oborę, stodołę, spichlerz i studnię z żurawiem. Ciekawym miejscem mającym swoją historię jest w skansenie stodoła a w niej teatr stodolany. Była to forma rozrywki organizowana wśród mieszkańców wsi lub miast. Tradycja ta podtrzymywana do dnia dzisiejszego. Organizowane są tutaj imprezy kulturalne oraz festiwal teatrów stodolanych. W każdym z budynków przedstawionych w skansenie w Puńsku znajdziemy również charakterystyczne dla niego narzędzia pracy lub użytku domowego (eksponaty związane z uprawą roli, dawne rolnicze narzędzia pracy, a więc widły, cepy do młócenia zboża, nosiłki, siekacze, sierpy). Niektóre z eksponatów obrazują rękodzieło ludowe, inne zabytki sztuki ludowej.



Neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puńsku

Świątynia została wzniesiona z cegły i kamienia, nie otynkowana, składa się z 3 naw, dwie jej strzeliste wieże. W kościele znajduje się pięć ołtarzy z charakterystyczną litewską ornamentyką. Uwagę zwracają piękne witraże, wiele stuletnich rzeźb świętych, obrazy, organy oraz chorągwie i serwety ozdobione litewskimi haftami.

Z zewnątrz kościół jest ogrodzony kamiennym parkanem, zbudowanym za czasów ks. Simonas Norkevicius-Norkus. Po szczegóły odsyłamy na zaprzyjaźnioną stronę: www.punsk.com.pl



Osada Jaćwiesko – Pruska w Oszkiniach, koło Puńska
Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem Piotrem Łukaszewiczem, tel.603 977 637.

Osada Jaćwiesko – Pruska odtwarzająca elementy prastarej historii i cywilizacji naszych przodków, w której przeprowadzane są zajęcia edukacyjno-rekreacyjne połączone z kultywowaniem zwyczajów Bałtów (Jaćwingów i Prusów z XIII w.).

Można tu zwiedzić „Gród pruski drewniany z XIII w.”, „Lauks pruski drewniano – glinianego z XIII w.”, Zamek Bałtów kamienno – ceglano – drewnianego (w trakcie budowy).  Dodatkowe atrakcje: ekspozycja świadectw kultury materialnej Bałtów, prezentacja rzemiosła i obyczajów Prusów, Jaćwingów, budowa klimatu dawnej cywilizacji. Przybliżanie historii przy ognisku i inne atrakcje związane z życiem Bałtów.



 

KRASNOGRUDA

Po za przepięknym widokiem okolic Sejn: jezior, lasów i pagórków warto odwiedzić miejsca takie jak:

Dwór Czesława Miłosza w Krasnogrudzie - Międzynarodowe Centrum Dialogu

Jest położony przy granicy polsko-litewskiej, niedaleko od Sejn. Znajduje się tu odrestaurowany dwór i kompleks innych budynków powiązanych tradycją rodzinną z rodem Miłoszów. Do okoła rozciąga się park, a w pobliżu jest jezioro Hołny. Więcej na stronie Ośrodka "Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów".

 


STUDZIENICZNA

Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej

Murowana kapliczka w kształcie ośmiokątnej rotundy położona na niewielkiej wysepce. Wewnątrz kapliczki mieści się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej, będący XVIII-wieczną kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Na wysepce znajduje się też studnia, która wg legendy daje „cudowną wodę”, która leczy choroby. Znajdziemy tam również pomnik Jana Pawła II upamiętniający jego pielgrzymkę do Polski w 1999 roku.



WIGRY

Klasztor Kamedułów w Wigrach

Wigry są miejscem szczególnym ze względu na to , iż jest to dawna stolica diecezji. Tutaj odpoczywał też papież Jan Paweł II podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski. Będąc w Wigrach nie można nie zwiedzić XVIII- wiecznego kościoła i klasztoru kamedułów. Wigry to nie tylko nazwa miejscowości, ale również nazwa jeziora. W sezonie letnim turyści mają możliwość odbycia rejsu trasą papieską.



STARY FOLWARK

Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku

W muzeum znajduje się stała ekspozycja, która prezentuje historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i ekosystemy lądowe Wigierskiego Parku Narodowego, działalność człowieka oraz historię i dokonania dawnej Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach. Muzeum mieści salę laboratoryjną, przeznaczoną do zajęć edukacyjnych oraz salę projekcyjną - miejsce prezentacji filmów, pokazów przezroczy, seminariów i warsztatów.
Część muzeum przeznaczona jest na wystawy okresowe.

Więcej na stronie Muzeum.



KALETNIK

Ogród bajek „Sowa”

Kaletnik to duża wieś o cechach miasteczka, należąca do gminy Szypliszki. Do zabytków należą brama i kaplica cmentarna pochodząca z XX stulecia. Znajdziemy tu również troszeczkę magii, albowiem mieści się tu ogród bajek „Sowa”. Ogród został stworzony dla dzieci w różnym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach. Poza odbyciem spaceru pośród figur postaci bajkowych, możemy uczestniczyć w warsztatach bębniarskich w kamiennym okręgu, bądź przeżyć noc z duchami. Ogród bajek w Kaletniku to także idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju. Znajdziemy tu ogród medytacji, w którym możemy korzystać z energii prawie 100-letnich dębów, lip oraz brzóz, a także mocy kamiennego kręgu i piramidy.

Więcej na stronie Ogrodu bajek „Sowa”.

 

PŁOCICZNO


Wigierska Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie

Jedna z największych całorocznych atrakcji turystycznych regionu, powstała po odbudowaniu zabytkowej kolei leśnej. Jej szlak wiedzie przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. W najurokliwszych krajobrazowo miejscach urządzone są przystanki widokowe: Binduga, Bartny Dół, Krusznik, Powały. Latem wycieczka po Puszczy odbywa się w odkrytych wagonikach, poza sezonem letnim – w krytych i ogrzewanych.

Więcej na stronie Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej w Płocicznie.

Copyright © 2011 ltnamai.sejny.pl | Tworzenie stron www
Visos teisės saugomos. Vysk. Antano Baranausko fondas "Lietuvių namai" Seinuose
Zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji