Pasirinkite kalbą / Wybierz wersję / Choose language
LT PL ENG
www.ltnamai.sejny.pl
znaczek Litewska Kapela Ludowa „Šalcinis“

Litewska kapela ludowa „Šalcinis“
Kierownik: Vytautas Gavutis

Zespół powstał w 1996 r. i kontynuuje działalność litewskiej kapeli ludowej "Sainai", która razem z chórem w 2004 r. wydała płytę CD i kasetę „Seinijos žalias kraštas aidi”. Nazwa zespołu w języku litewskim oznacza źródło. Kapela korzysta z repertuaru litewskich kompozytorów i wykonawców oraz z kompozycji członka kapeli Gedymina Niewulisa z Burbiszek.

Zespół wielokrotnie występował na festiwalach międzynarodowych, w tym: „Jūros šventė” w Kłajpedzie (2004 i 2005), w narodowym litewskim skansenie w Rumszyszkach k. Kowna, na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Warszawie, Międzynarodowej Akademi Wiedzy o Tatarach Polskich w Sokółce (2010). W 2009 r. kapela, w konkursie na najlepszą kapelę ludową w Centrum Kultury w Luksnenai na Litwie, otrzymała tytuł najznakomitszej kapeli tysiąclecia. Członkowie kapeli bardzo miło wspominają udział w Tradycyjnych Zapustach w Kučiūnai oraz udział w Świętach Kapel Ludowych w Žasliai i Grigiškės na Litwie. Zespół zagrał przed publicznością w Szczecinie na Festiwalu Spotkanie Kultur oraz zaprezentował się na IX Białowieskich Integracjach Artystycznych "Peretocze 2011" w Białowieży. Kapela aktywnie uczestniczy w różnych cyklicznych imprezach organizowanych przez „Dom Litewski” oraz inne lokalne organizacje i władze.

Copyright © 2011 ltnamai.sejny.pl | Tworzenie stron www
Visos teisės saugomos. Vysk. Antano Baranausko fondas "Lietuvių namai" Seinuose. Rėmėjas: Lenkijos Respublikos vidaus reikalų ir administracijos ministerija